Jensen Huang, Computex’te Blower Fanlı RTX Ekran Kartını İmzaladı

NVIDIA birkaç yıl önce RTX 3090 ile blower tipi (üfleyici) fana sahip ürünlerin üretimini durdurmuştu. Sonrasında piyasada orta sınıf NVIDIA GPU’larla birlikte yeni blower tarzı soğutucular ortaya çıkmaya başladı. Bildiğiniz gibi biz oyuncular kötü soğutma endişeleri nedeniyle bu tür tasarımlara temkinli yaklaşırız. Yeşil takım ortaklarına bu tür tasarımlar konusunda sorun çıkarmadı. Nedenini de şimdi daha iyi anlıyoruz.

Jensen, Computex 2024 etkinliği sırasında PNY RTX 4070 Super blower ekran kartını imzaladı. PNY kartının herhangi bir özelliğine ulaşamadık, ancak arkada tek bir üfleyici tarzı fana sahip geleneksel bir çift yuvalı GPU gibi görünüyor. Kartın üzerinde el yazısıyla “Jensen Huang 4 Haziran 2024’te buradaydı” yazıyor.

NVIDIA, blower fanları sunuculara ve profesyonellere yönelik getiren Quadro ve RTX A serisi profesyonel grafik kartlarıyla sınırlıyor. Şirketin ortakları ve sistem üreticileri, zaman içinde amiral gemisi kartları profesyonel işler yapabilen GPU’lara dönüştürebileceklerini fark ettiler. Bildiğiniz üzere standart oyun tasarımları en az iki ve bazen üç fanlı soğutucularla soğutuluyor. Bahsettiğimiz tasarımlarda ise bunun yerine tek fanlı blower tipi fanlara geçiş yapılıyor.

Blower tarzı soğutucular, iş istasyonu ve sunucu pazarındaki en önemli soğutucu tasarımı. Kompakt yapıları ve tüm sıcak havayı doğrudan arka PCIe yuvalarından dışarı atma yetenekleri, onları boyut açısından kısıtlı sunucu rafları ve iş istasyonu yapıları için en uygun soğutma çözümü haline getiriyor. Bu, egzoz ısısının başka bir GPU’nun hava girişine engel olabileceği çoklu GPU kurulumlarında daha da önemli.

Aslında GeForce oyun kartları ve profesyonel ekran kartları aynı yonga kalıplarını kullanıyor. Performansta da açıkçası büyük farklar yok. Geçmişte GeForce kartların profesyonel kartlar olarak mükemmelleşmesini engelleyen tek şey sınırlı VRAM kapasiteleriydi. Ancak RTX 3000 serisi döneminde bu durum değişti ve RTX 3090, selefinin iki katından fazla olan 24 GB VRAM ile geldi. Böylelikle hem oyuncular hem profesyoneller için büyük VRAM’e sahip bir çözüm sunulmuş oldu.

Bu arada bir hatırlatma yapalım, üfleyici türündeki fanlar genellikle 300W TBP veya daha düşük güce sahip GPU’larda kullanılıyor. Şirketin 300W veya daha düşük kategorideki mevcut GPU’larının tümü 8 GB veya 12 GB belleğe sahip, tek istisna ise 16 GB RTX 4060 Ti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir